fbpx

Akademia Super Lektora Young Learners

o akademii super lektora young learners

Nowy, intensywny program rozwojowy dla nauczycieli pragnących doskonalić swój warsztat pracy z najmłodszymi uczniami. Praktycznie, angażująco, z unikalnym indywidualnym wsparciem naszych czołowych ekspertów i najlepszych trenerów w kraju.

Aktualna, rzetelna wiedza o skutecznym nauczaniu dzieci oraz mnóstwo nowatorskich pomysłów – wszystkie umiejętności, których potrzebujesz, by stać się nowoczesnym nauczycielem young learners.

W TEJ AKADEMII

skupiamy się na wiedzy i umiejętnościach, które nowoczesny nauczyciel young learners po prostu musi mieć: tworzenie angażujących zajęć i programów nauczania, zarządzanie dziecięcą grupą i emocjami, współpraca z rodzicami, wspieranie rozwoju dzieci i holistyczne rozwijanie dziecięcego potencjału.

Rozwiń swoje lektorskie skrzydła

  • ponad 20 godzin zajęć – sesje stacjonarne i interaktywne webinaria on-line
  • unikalny zespół ekspertów i trenerów z pasją
  • możliwość skorzystania z wyjątkowego programu DOS ELTea – Akademia Trenera Edukacji
  • ind. konsultacje, rzeczowy feedback i feedforward

Podczas Akademii Superlektora Young Learners nauczysz się, jak:

tworzyć angażujące zajęcia i programy nauczania dla dzieci

zarządzać grupą i radzić sobie z trudnymi zachowaniami

pracować z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

uczyć języka, by wspierać ogólny rozwój dziecka

oceniać małych uczniów, by wspierać ich rozwój

sensownie wykorzystać nowe technologie w pracy z najmłodszymi uczniami

mądrze prowadzić dialog z rodzicami

rozwijać u dzieci umiejętności i kompetencje kluczowe XXI wieku

rozwijać kreatywność i wykorzystywać działania artystyczne na zajęciach

wśród prowadzących

Harmonogram

2 moduły (spotkania stacjonarne) i 6 webinarów

MODUŁ I

Temat

Trener

Forma

Termin 

  1. Do biegu, gotowi, start! Jak rozwój wpływa na gotowość dziecka do edukacyjnych wyzwań.
  2. Mitologia dziecięca czyli jak NIE uczą się dzieci. Jak wspomagać procesy uczenia się dzieci.
  3. Co kryje góra lodowa. Jak radzić sobie z dziecięcymi emocjami pozytywnie.

dr Marta Kotarba 

Marta Rudzka 

Ewa Wasil Trzaska 

stacjonarnie – zjazd w Warszawie

4.04.2020

sobota /

3 x 90 min.

High five! High tech! 

Jak wykorzystać nowe technologie w pracy z dziećmi.

Sonja Górniak

webinar 1

17.04.2020

piątek /

90 min. 

Wespół w zespół – o dialogu z rodzicami.

Anna Górska 

webinar 2

24.04.2020

piątek /

90 min. 

O dwujęzyczności niedwuznacznie.

dr Grzegorz Śpiewak 

webinar 3

6.05.2020

środa /

90 min. 


MODUŁ II

 

Temat

Trener

Forma

Termin 

  1. 3 x Z – zaplanuj, zaangażuj, zaczaruj. Jak planować angażujące lekcje i programy nauczania.
  2. Sztuka na językach. Zabawy ze sztuką na lekcjach języka obcego.
  3. Problem czy wyzwanie? Jak pracować z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

dr Urszula Kropaczewska 

Dominika Krawczyńska 

Barbara Skrok 

stacjonarnie – zjazd w Warszawie

16.05.2020

sobota / 120 min. + 90 min. + 120 min. 

Siadaj, trójka! – czyli jaka ocena ma sens?

Sonja Górniak

webinar 1

22.05.2020 

piątek /

90 min. 

Zintegruj się z CLILem! 

Jak uczyć języka międzyprzedmiotowo.

Dorota Sobczyńska 

webinar  2

29.05.2020

piątek /

90 min.

Lekcja na miarę 21 wieku 

Jak uczyć kompetencji przyszłości na języku angielskim.

Marta Rudzka 

webinar 3

05.06.2020

piątek /

60 min. 

 

ABSTRAKTY SESJI

Do biegu, gotowi, start! – Jak rozwój wpływa na gotowość dziecka do edukacyjnych wyzwań / dr Marta Kotarba

Wszyscy – chociażby intuicyjnie – zakładają, że metody nauczania języka obcego dzieci w różnym wieku muszą być dostosowywane do określonych uwarunkowań rozwojowych. W swojej sesji przypomnę ustalenia psychologii rozwojowej na temat rozwoju dzieci w wieku szkolnym oraz przedstawię wynikające z nich zalecenia metodyczne, dotyczące projektowania, organizowania i prowadzenia zajęć. Zapraszam jeśli chcesz: wiedzieć, jak procesy psychiczne: wrażenia, spostrzeganie oraz emocje, czy motywacja oddziałują na możliwości uczenia się dzieci w różnym wieku, sprawdzić jakie strategie nauczania są najwłaściwsze w zależności od wieku uczniów, przetestować osobiście sposób, w jaki działa mózg w różnych sytuacjach.

O dwujęzyczności niedwuznacznie / dr Grzegorz Śpiewak

Co to znaczy być osobą dwujęzyczną w XXI wieku? Jakie realne korzyści daje dwujęzyczność? A może niesie jakieś zagrożenia rozwojowe? Czy wczesna dwujęzyczność może zaszkodzić w rozwoju języka ojczystego? A może nawet opóźnić rozwój ogólny dziecka? Kto i jak powinien rozwijać dziecko dwujęzyczne? Czy i jaką rolę powinni odgrywać native speakerzy? A jaką polscy angliści, wychowawcy i rodzice? Czy lepiej mówić do dziecka po angielsku z polskim akcentem czy nie próbować, żeby nie nabrało złych nawyków? Uprzedzam: będzie ostro, wprost i bez uprzedzeń, bo wyniki najnowszych badań są jednoznaczne i radykalnie zmieniają obraz współczesnej edukacji językowej, pokazują nam nowe priorytety i dają świetne, nowe narzędzia do pracy z dziećmi.

Wespół w zespół – czyli o dialogu z rodzicami / Anna Górska

Przedstawię 4 strefy regulacji, w których funkcjonuje człowiek – również nauczyciel i rodzic. Dostarczę wiedzę, w której ze stref możliwy jest efektywny dialog i podpowiem, jak empatycznie słuchać i komunikować swój punkt widzenia w dialogu z rodzicem. Dam wskazówki, jak pogodzić empatię z asertywnością w kontakcie, w którym nauczycielowi jest trudno. Poznasz aktualną wiedzę psychologiczną, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć zarówno trudności, jak i szanse, z którymi wiąże się współpraca nauczycieli z rodzicami. Nauczysz się dbać o siebie w relacjach w środowisku szkolnym. 

Problem czy wyzwanie? – Jak pracować z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi / Barbara Skrok

We współczesnej szkole rokrocznie zwiększa się liczba dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczniów, którzy nie mogą sprostać wymaganiom, mających niską samoocenę, kłopoty z dyscypliną, motywacją, zapamiętywaniem i przyswajaniem wiedzy. Wszyscy oni wymagają wsparcia psychologicznego, terapeutycznego i dydaktycznego. Do tej grupy uczniów należą, m.in. dzieci z dysleksją, Zespołem Aspergera i ADHD. Przekażę nie tylko wskazówki do ogólnej organizacji zajęć szkolnych lecz również rady w zakresie umiejętności komunikacyjnych i kompetencji społecznych. 

3x Z – zaplanuj, zaangażuj i zaczaruj. Jak planować angażujące lekcje i programy nauczania / Urszula Kropaczewska

Sesja dotyczy planowania motywujących i ciekawych lekcji języka angielskiego, by mając świadomość przekazywania wiedzy w sposób systematyczny, mieć pewność, iż zarówno dla uczniów jak i dla nauczyciela jest to wielka przyjemność. Sesja pozwoli przyjrzeć się w sposób krytyczny programom nauczania i planom zajęć dotychczas tworzonym lub dostępnym w internecie i ma zachęcić do tworzenia własnych. Uczestnicy będą tworzyć ćwiczenia, zabawy, gry i układać je w plan lekcji gwarantujący rozwój kompetencji społecznych i językowych i dobrą zabawę.

Zintegruj się z CLIL’em – jak uczyć języka międzyprzedmiotowo / Dorota Sobczyńska

CLIL (zintegrowane nauczanie językowo-przedmiotowe) to holistyczne podejście do nauczania poprzez łączenie treści przedmiotowych z rozwojem językowym. CLIL to świetny przepis na zaangażowanie uczniów, inspirowanie (się), kreatywne podejście do uczenia i uczenia się. Podzielę się swoim wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć typu CLIL (jak zacząć, jakie przedmioty wybierać, gdzie szukać inspiracji, pomysłów i wsparcia), omówię jak planować lekcje, jak unikać CLILowskich pułapek, opowiem o swoich patentach na ciekawe i efektywne zajęcia oraz podzielę się autorskimi scenariuszami lekcji.

Sztuka na językach – zabawy ze sztuką na lekcjach języka obcego / Dominika Krawczyńska 

Sztuka sztuce nierówna, a wielka w tym sztuka, żeby sztukę od nie-sztuki odróżnić. Tymi słowami mógłby się rozpoczynać wykład o sztuce, ale w czasie tej sesji nie będziemy zajmować się teorią w takim stopniu, za to przejdziemy do praktyki, aby poznać sposoby na  wykorzystanie sztuk wizualnych w czasie zajęć języka obcego. Jak włączać sztukę do zajęć językowych  z dziećmi? Jak budować płynne przejścia pomiędzy aktywnościami opartymi na sztuce a innymi rodzajami ćwiczeń i zadań? Jak dobrze zaplanować lekcję, której środek ciężkości wypada gdzieś pomiędzy 'arts’ i 'crafts’? 

Co kryje góra lodowa – jak radzić sobie z dziecięcymi emocjami pozytywnie? / Ewa Wasil-Trzaska

R. Dreikurs powtarzał: „Dziecko, które zachowuje się niegrzecznie to dziecko zniechęcone”. Odkrył, że dziecko zniechęcone stara się osiągnąć jeden z czterech błędnych celów. Nazywamy je błędnymi, ponieważ wynikają z błędnych przekonań dotyczących sposobów osiągnięcia przynależności i znaczenia. Czym dokładnie są błędne cele? Co zachowanie dziecka może wywoływać w dorosłych? Jak reagujemy na poszczególne zachowania? Co kryje się za zachowaniem dziecka? Co możemy zrobić, aby osłabić błędne przekonanie oraz zareagować w sposób motywujący i zachęcający? Jakie wskazówki pomogą nam w identyfikacji błędnych przekonań i celów? 

Mitologia dziecięca czyli jak NIE uczą się dzieci. Jak wspomagać procesy uczenia się dzieci / Marta Rudzka

Czy dzieci rzeczywiście chłoną wiedzę bez wysiłku, jak gąbki? Czy z łatwością i prędkością światła zapamiętują wszystko, co słyszą? Czy są zawsze entuzjastycznie nastawione i zmotywowane do działania? Czy dzieci uczą się tylko przez zabawę? Podczas tej sesji przyjrzymy się między innymi tym popularnym lecz nie zawsze zgodnym z prawdą przekonaniom, o tym jakimi uczniami są dzieci. Często powtarzane mity przesiejemy przez sito aktualnej wiedzy, o tym jak uczy się mózg dziecka. Nie zabraknie oczywiście praktycznych pomysłów i patentów na to, jak efektywnie wspomagać procesy uczenia się dzieci. 

Lekcja na miarę 21 wieku. Jak uczyć kompetencji przyszłości na języku angielskim / Marta Rudzka

Umiejętność komunikacji w języku obcym to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Jednak słówka, gramatyka i solidne przygotowanie do egzaminu to stanowczo za mało, aby wyposażyć młodego ucznia w pakiet umiejętności na miarę 21 wieku. Czym są kompetencje przyszłości? Co oznaczają 4 C? Jak podczas 45-min. zajęć uczyć zarówno języka jak i m.in. krytycznego myślenia, kreatywności, umiejętności społecznych, rozwiązywania problemów? W czasie webinarium nauczysz się, jak sprytnie wplatać te niezbędne w nowoczesnym świecie umiejętności na zajęciach z języka obcego.

High five! High tech! – Jak wykorzystać nowe technologie w pracy z dziećmi / Sonja Górniak

Dzieci bardzo entuzjastycznie podchodzą do zadań multimedialnych, ale jak każde narzędzie, także i technologia, jeśli jest niewłaściwie wykorzystana, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Porozmawiamy na co zwrócić uwagę planując interaktywne aktywności dla dzieci, jak zmaksymalizować efekty nauki bez spędzania długich godzin na przygotowaniach, i jak dobrać ćwiczenie do dynamiki i wieku grupy. W czasie tej sesji poznasz możliwości kilku wszechstronnych narzędzi online do uatrakcyjnienia swoich lekcji, i nauczysz się z nich korzystać tak, aby następnego dnia móc wykorzystać je w pracy.

Siadaj, trójka! – czyli jaka ocena ma sens? / Sonja Górniak

We współczesnej edukacji dużo rozmawia się o systemach oceniania i o tym czy ocenianie w ogóle jest potrzebne. W trakcie tej sesji przyjrzymy się zaletom i wadom oceniania sumującego i kształtującego, porozmawiamy czym ocena jest, a czym być powinna i jak podejść do ewaluacji, żeby miała ona sens i dla nauczyciela, i dla ucznia. Podzielę się także z Wami kilkoma wypróbowanymi systemami motywacyjnymi, które bardzo usprawniają pracę w moich klasach, a w dłuższej perspektywie przekładają się na bardziej sprawiedliwą ocenę.

ZGŁOSZENIA I OPŁATY

Uczestnictwo w Akademii: 1870 PLN / os. 

 

  1. Zapoznaj się z regulaminem akademii: pobierz  PDF
  2. Prześlij do nas skan formularza zgłoszeniowego: pobierz (Word)
  3. Zwrotnie otrzymasz decyzję dot. udziału w Akademii i dalsze szczegóły.